Bilder Miniatyrurna och amfora – dekorativ keramik i klassicerande stil
Två dekorativa miniatyrkärl i keramik, bestående av en urna samt en amfora, utförda i klassicerande formspråk med inspiration från antik grekisk och medelhavskärlstradition.
Föremålen är rikt dekorerade i jordnära toner med stiliserade ornament, bårder och figurativa inslag. Den mindre urnan har en spetsig form och bär spår av handmålad dekor, medan amforan uppvisar en tydlig grekisk silhuett med handtag och bandornamentik. Båda objekten är massiva miniatyrer, avsedda som dekorativa samlarföremål – ej funktionella lampor eller elarmaturer.
Passar väl i vitrinskåp, på hylla eller som del av en samling med klassiskt inspirerade prydnadsföremål.
Fakta
Antal: 2 st
Typ: Miniatyrurna och miniatyramfora
Material: Keramik
Stil: Klassicerande / antikinspirerad
Ursprung: Troligen Europa eller Medelhavsområdet
Tid: 1900-tal (bedömt)
Skick: Bruksslitage, färgbortfall och patina förekommer. Helhetsintrycket är dekorativt
Material: Keramik
Utförande: Handmålad dekor
Detalj: Original blyplomber
Period: Tidigt–mitten av 1900-talet (bedömt)
Ursprung: Troligen Sydeuropa / Medelhavsområdet
Mått Amfora 10 cm lång bredd 5 cm
Skick: Bruksskick. Slitage, krackeleringar och färgförluster förekommer i enlighet med ålder och användning
1 400 SEK