Auktioner Keramik & Porslin Miniatyrurna och amfora – dekorativ keramik i klassicerande stil

Bilder Miniatyrurna och amfora – dekorativ keramik i klassicerande stil

Miniatyrurna och amfora – dekorativ keramik i klassicerande stil

0 SEK

Värdering: - SEK

Två dekorativa miniatyrkärl i keramik, bestående av en urna samt en amfora, utförda i klassicerande formspråk med inspiration från antik grekisk och medelhavskärlstradition.

Föremålen är rikt dekorerade i jordnära toner med stiliserade ornament, bårder och figurativa inslag. Den mindre urnan har en spetsig form och bär spår av handmålad dekor, medan amforan uppvisar en tydlig grekisk silhuett med handtag och bandornamentik. Båda objekten är massiva miniatyrer, avsedda som dekorativa samlarföremål – ej funktionella lampor eller elarmaturer.

Passar väl i vitrinskåp, på hylla eller som del av en samling med klassiskt inspirerade prydnadsföremål.

Fakta

Antal: 2 st

Typ: Miniatyrurna och miniatyramfora

Material: Keramik

Stil: Klassicerande / antikinspirerad

Ursprung: Troligen Europa eller Medelhavsområdet

Tid: 1900-tal (bedömt)

Skick: Bruksslitage, färgbortfall och patina förekommer. Helhetsintrycket är dekorativt

Material: Keramik

Utförande: Handmålad dekor

Detalj: Original blyplomber

Period: Tidigt–mitten av 1900-talet (bedömt)

Ursprung: Troligen Sydeuropa / Medelhavsområdet

Mått Amfora 10 cm lång bredd 5 cm

Skick: Bruksskick. Slitage, krackeleringar och färgförluster förekommer i enlighet med ålder och användning

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185