Auktioner Keramik & Porslin Byst föreställande Ludwig van Beethoven, med väggkonsol – senklassicistisk stil

Bilder Byst föreställande Ludwig van Beethoven, med väggkonsol – senklassicistisk stil

Byst föreställande Ludwig van Beethoven, med väggkonsol – senklassicistisk stil

0 SEK

Värdering: - SEK

Dekorativ byst föreställande Ludwig van Beethoven, utförd i klassicistisk tradition med tydligt modellerade ansiktsdrag och tidstypisk klädsel. Bysten är monterad på en rikt skulpterad väggkonsol med akantusornamentik, vilket ger helheten ett monumentalt och representativt uttryck.

Utförandet präglas av ett lugnt men kraftfullt formspråk, där Beethovens karakteristiska drag – den sammanbitna minen och den livfullt behandlade frisyren – är skickligt återgivna. Kombinationen av byst och konsol gör föremålet väl lämpat som väggmonterad prydnad i klassisk interiör, bibliotek eller musikrum.

Materialet framstår som gjutet och patinerat i sten- eller kompositionsliknande utförande. Exakt tillverkare ej angiven, men stil och utförande pekar mot sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal, då denna typ av konstnärsporträtt var populära som borgerlig inredningskonst.

Fakta

Motiv: Ludwig van Beethoven

Utförande: Byst med väggkonsol

Stil: Senklassicistisk / historicerande

Period: Sent 1800-tal – tidigt 1900-tal (bedömt)

Material: Komposition / patinerat gjutmaterial

Montering: Väggkonsol

Höjd 50 cm bredd 20 cm ungefär

Skick: Bruksskick med åldersrelaterat slitage och patina. Mindre märken förekommer

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185