Bilder Byst föreställande Ludwig van Beethoven, med väggkonsol – senklassicistisk stil
Dekorativ byst föreställande Ludwig van Beethoven, utförd i klassicistisk tradition med tydligt modellerade ansiktsdrag och tidstypisk klädsel. Bysten är monterad på en rikt skulpterad väggkonsol med akantusornamentik, vilket ger helheten ett monumentalt och representativt uttryck.
Utförandet präglas av ett lugnt men kraftfullt formspråk, där Beethovens karakteristiska drag – den sammanbitna minen och den livfullt behandlade frisyren – är skickligt återgivna. Kombinationen av byst och konsol gör föremålet väl lämpat som väggmonterad prydnad i klassisk interiör, bibliotek eller musikrum.
Materialet framstår som gjutet och patinerat i sten- eller kompositionsliknande utförande. Exakt tillverkare ej angiven, men stil och utförande pekar mot sent 1800-tal eller tidigt 1900-tal, då denna typ av konstnärsporträtt var populära som borgerlig inredningskonst.
Fakta
Motiv: Ludwig van Beethoven
Utförande: Byst med väggkonsol
Stil: Senklassicistisk / historicerande
Period: Sent 1800-tal – tidigt 1900-tal (bedömt)
Material: Komposition / patinerat gjutmaterial
Montering: Väggkonsol
Höjd 50 cm bredd 20 cm ungefär
Skick: Bruksskick med åldersrelaterat slitage och patina. Mindre märken förekommer
1 400 SEK