Auktioner Fem glas i tennhållare – C. Ljung, svenskt tenn, handarbete

Bilder Fem glas i tennhållare – C. Ljung, svenskt tenn, handarbete

Fem glas i tennhållare – C. Ljung, svenskt tenn, handarbete

0 SEK

Värdering: - SEK

Set om fem glas med tillhörande hållare i handarbetat svenskt tenn, tillverkade av C. Ljung, Lund. Tennhållarna är märkta “C. Ljung, Lund, Svenskt Tenn, Handarbete” samt modellbeteckning Y9, vilket vittnar om gediget hantverk och hög materialkvalitet.

Formgivningen är återhållsam och funktionell med tydliga ideal från 1900-talets mitt, där det klara glaset kontrasterar elegant mot det mjukt patinerade tennet. De integrerade ringhandtagen ger både ett grafiskt uttryck och god brukbarhet.

Ett tidstypiskt och dekorativt set som lämpar sig väl för servering av exempelvis glögg, kaffe eller avec, men som även fungerar utmärkt som stilfull inredningsdetalj.

Fakta

Antal: 5 st

Tillverkare: C. Ljung, Lund

Material: Tenn och glas

Märkning: Svenskt Tenn, Handarbete, Y9

Tid: 1900-talets mitt

Skick: Bruksslitage och naturlig patina förekommer. Glasen i gott skick

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185