Bilder Fem glas i tennhållare – C. Ljung, svenskt tenn, handarbete
Set om fem glas med tillhörande hållare i handarbetat svenskt tenn, tillverkade av C. Ljung, Lund. Tennhållarna är märkta “C. Ljung, Lund, Svenskt Tenn, Handarbete” samt modellbeteckning Y9, vilket vittnar om gediget hantverk och hög materialkvalitet.
Formgivningen är återhållsam och funktionell med tydliga ideal från 1900-talets mitt, där det klara glaset kontrasterar elegant mot det mjukt patinerade tennet. De integrerade ringhandtagen ger både ett grafiskt uttryck och god brukbarhet.
Ett tidstypiskt och dekorativt set som lämpar sig väl för servering av exempelvis glögg, kaffe eller avec, men som även fungerar utmärkt som stilfull inredningsdetalj.
Fakta
Antal: 5 st
Tillverkare: C. Ljung, Lund
Material: Tenn och glas
Märkning: Svenskt Tenn, Handarbete, Y9
Tid: 1900-talets mitt
Skick: Bruksslitage och naturlig patina förekommer. Glasen i gott skick
Värdering
2 000 SEK