Bilder Figurgrupp i porslin – häst med vagn och figurer, Europa, sent 1800-tal / tidigt 1900-tal
Dekorativ figurgrupp i glaserat porslin föreställande en häst framför en vagn med flera figurer i tidstypisk folkloristisk dräkt. Utförd i polykrom dekor med inslag av guldstaffering och handmålade detaljer.
Kompositionen är livfull och narrativ, med omsorgsfullt modellerade figurer och ett uttryck som för tankarna till sen 1800-tals europeisk figurtradition, möjligen i stil med kontinentalt eller engelskt Staffordshire-arbete. Glasyr i varma toner med tydliga penseldrag bidrar till ett charmfullt och dekorativt helhetsintryck.
Ett utmärkt samlarobjekt för den som uppskattar figurporslin, folkliga motiv eller dekorativa inredningsdetaljer med historisk karaktär.
Fakta
Material: Porslin
Teknik: Polykrom glasyr, delvis handmålad
Ursprung: Europa
Tid: Sent 1800-tal / tidigt 1900-tal (bedömt)
Skick: Bruksslitage, mindre färgbortfall och tillverkningsrelaterade ojämnheter förekommer. Helhetsintrycket är gott.
Värdering
2 000 SEK