Auktioner Keramik & Porslin Figurgrupp i porslin – häst med vagn och figurer, Europa, sent 1800-tal / tidigt 1900-tal

Bilder Figurgrupp i porslin – häst med vagn och figurer, Europa, sent 1800-tal / tidigt 1900-tal

Figurgrupp i porslin – häst med vagn och figurer, Europa, sent 1800-tal / tidigt 1900-tal

0 SEK

Värdering: - SEK

Dekorativ figurgrupp i glaserat porslin föreställande en häst framför en vagn med flera figurer i tidstypisk folkloristisk dräkt. Utförd i polykrom dekor med inslag av guldstaffering och handmålade detaljer.

Kompositionen är livfull och narrativ, med omsorgsfullt modellerade figurer och ett uttryck som för tankarna till sen 1800-tals europeisk figurtradition, möjligen i stil med kontinentalt eller engelskt Staffordshire-arbete. Glasyr i varma toner med tydliga penseldrag bidrar till ett charmfullt och dekorativt helhetsintryck.

Ett utmärkt samlarobjekt för den som uppskattar figurporslin, folkliga motiv eller dekorativa inredningsdetaljer med historisk karaktär.

Fakta

Material: Porslin

Teknik: Polykrom glasyr, delvis handmålad

Ursprung: Europa

Tid: Sent 1800-tal / tidigt 1900-tal (bedömt)

Skick: Bruksslitage, mindre färgbortfall och tillverkningsrelaterade ojämnheter förekommer. Helhetsintrycket är gott.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185