Auktioner Cathrineholm – Lotus kaffekanna i emalj, Norge, 1960-tal

Bilder Cathrineholm – Lotus kaffekanna i emalj, Norge, 1960-tal

Cathrineholm – Lotus kaffekanna i emalj, Norge, 1960-tal

0 SEK

Värdering: - SEK

Ikonisk kaffekanna i emaljerad metall ur serien Lotus, formgiven för Cathrineholm, Norge, under 1960-talet. Lotusmönstret är ett av de mest igenkända motiven inom skandinavisk mid-century-design och kännetecknas av sina stiliserade bladformer i starka kontrastfärger.

Denna kanna har ljus botten med orange lotusblad, lock i matchande orange samt svart handtag i bakelit/phenolplast. Kombinationen av funktionell form, grafisk dekor och slitstark emalj gör modellen till både ett uppskattat bruksföremål och ett eftertraktat samlarobjekt.

Cathrineholm Lotus är idag en designklassiker, representerad i både privata och museala samlingar världen över.

Fakta

Tillverkare: Cathrineholm, Norge

Serie: Lotus

Typ: Kaffekanna

Material: Emaljerad metall, bakelit/phenolplast

Tid: ca 1960-tal

Färg: Ljus botten med orange dekor

Skick: Bruksslitage förekommer i form av mindre märken och repor, i övrigt gott bruksskick.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

400 SEK