Bilder Cathrineholm – Lotus kaffekanna i emalj, Norge, 1960-tal
Ikonisk kaffekanna i emaljerad metall ur serien Lotus, formgiven för Cathrineholm, Norge, under 1960-talet. Lotusmönstret är ett av de mest igenkända motiven inom skandinavisk mid-century-design och kännetecknas av sina stiliserade bladformer i starka kontrastfärger.
Denna kanna har ljus botten med orange lotusblad, lock i matchande orange samt svart handtag i bakelit/phenolplast. Kombinationen av funktionell form, grafisk dekor och slitstark emalj gör modellen till både ett uppskattat bruksföremål och ett eftertraktat samlarobjekt.
Cathrineholm Lotus är idag en designklassiker, representerad i både privata och museala samlingar världen över.
Fakta
Tillverkare: Cathrineholm, Norge
Serie: Lotus
Typ: Kaffekanna
Material: Emaljerad metall, bakelit/phenolplast
Tid: ca 1960-tal
Färg: Ljus botten med orange dekor
Skick: Bruksslitage förekommer i form av mindre märken och repor, i övrigt gott bruksskick.