Auktioner EMO Celje – emaljerad tekanna, Jugoslavien, ca 1950–70-tal

Bilder EMO Celje – emaljerad tekanna, Jugoslavien, ca 1950–70-tal

EMO Celje – emaljerad tekanna, Jugoslavien, ca 1950–70-tal

0 SEK

Värdering: - SEK

Dekorativ tekanna i emaljerad metall från EMO Celje, Jugoslavien, i ett uttrycksfullt och färgstarkt formspråk typiskt för efterkrigstidens emaljproduktion. Kannan har en rundad kropp med grafiskt mönster i rött och vitt, gulaccent vid halsen samt rött handtag. Lock med liten knopp och kedja.

Ett charmigt och samlarvänligt objekt som fungerar lika bra som bruksföremål som inredningsdetalj i retro- och designmiljö.

Fakta

Tillverkare: EMO Celje

Ursprungsland: Jugoslavien

Material: Emaljerad metall

Tid: ca 1950–70-tal (bedömt)

Skick: Bruksslitage förekommer

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

400 SEK