Bilder EMO Celje – emaljerad tekanna, Jugoslavien, ca 1950–70-tal
EMO Celje – emaljerad tekanna, Jugoslavien, ca 1950–70-tal
Dekorativ tekanna i emaljerad metall från EMO Celje, Jugoslavien, i ett uttrycksfullt och färgstarkt formspråk typiskt för efterkrigstidens emaljproduktion. Kannan har en rundad kropp med grafiskt mönster i rött och vitt, gulaccent vid halsen samt rött handtag. Lock med liten knopp och kedja.
Ett charmigt och samlarvänligt objekt som fungerar lika bra som bruksföremål som inredningsdetalj i retro- och designmiljö.
Fakta
Tillverkare: EMO Celje
Ursprungsland: Jugoslavien
Material: Emaljerad metall
Tid: ca 1950–70-tal (bedömt)
Skick: Bruksslitage förekommer