Auktioner Djembe – handgjord afrikansk trumma i trä med skinn, traditionell modell

Bilder Djembe – handgjord afrikansk trumma i trä med skinn, traditionell modell

Djembe – handgjord afrikansk trumma i trä med skinn, traditionell modell

0 SEK

Värdering: - SEK

Handgjord djembe-trumma i traditionellt utförande, tillverkad i svarvat trä med handspänt skinn och dekorativt snörarbete. Trumman har den klassiska bägareformen som ger ett fylligt och dynamiskt ljudregister – från djup bas till skarpa toner.

Utförandet och materialen vittnar om hantverk snarare än massproduktion. Den fungerar utmärkt både som spelbar musikinstrument och som dekorativ inredningsdetalj i en etnisk eller bohemisk miljö.

Fakta

Typ: Djembe

Material: Trä, naturhud/skinn, snörning

Tillverkning: Handgjord

Ursprung: Afrika (bedömt)

Skick: Bruksslitage förekommer, repor och märken i träet samt naturligt åldrande av skinnet. Hel och stabil

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

400 SEK