Bilder Djembe – handgjord afrikansk trumma i trä med skinn, traditionell modell
Handgjord djembe-trumma i traditionellt utförande, tillverkad i svarvat trä med handspänt skinn och dekorativt snörarbete. Trumman har den klassiska bägareformen som ger ett fylligt och dynamiskt ljudregister – från djup bas till skarpa toner.
Utförandet och materialen vittnar om hantverk snarare än massproduktion. Den fungerar utmärkt både som spelbar musikinstrument och som dekorativ inredningsdetalj i en etnisk eller bohemisk miljö.
Fakta
Typ: Djembe
Material: Trä, naturhud/skinn, snörning
Tillverkning: Handgjord
Ursprung: Afrika (bedömt)
Skick: Bruksslitage förekommer, repor och märken i träet samt naturligt åldrande av skinnet. Hel och stabil
Värdering
500 SEK