Bilder Serveringsset i nysilver/vitmetall – bricka, kanna, sockerskål och gräddkanna, klassiskt utförande
Elegant serveringsset i nysilver/vitmetall bestående av rund bricka samt tre tillhörande kärl: kanna med lock, sockerskål med lock och gräddkanna. Samtliga delar vilar på dekorativa fötter och är utförda i ett klassiskt, tidstypiskt formspråk med mjukt svängda handtag och profilerade detaljer.
Brickan har graverad dekor längs spegeln och en profilerad kant, vilket ger helheten ett representativt och tidlöst uttryck. Setet lämpar sig väl både som praktiskt serveringsset och som dekorativt inslag i traditionell eller sekelskiftesinspirerad miljö.
Innehåll
1 serveringsbricka
1 kanna med lock
1 sockerskål med lock
1 gräddkanna
Material
Nysilver / vitmetall (ej massivt silver)
Skick
Bruksslitage i form av repor, mindre märken och viss patina förekommer, i linje med ålder och användning. Inga uppenbara skador noterade.
Värdering
500 SEK