Auktioner Serveringsset i nysilver/vitmetall – bricka, kanna, sockerskål och gräddkanna, klassiskt utförande

Bilder Serveringsset i nysilver/vitmetall – bricka, kanna, sockerskål och gräddkanna, klassiskt utförande

Serveringsset i nysilver/vitmetall – bricka, kanna, sockerskål och gräddkanna, klassiskt utförande

0 SEK

Värdering: - SEK

Elegant serveringsset i nysilver/vitmetall bestående av rund bricka samt tre tillhörande kärl: kanna med lock, sockerskål med lock och gräddkanna. Samtliga delar vilar på dekorativa fötter och är utförda i ett klassiskt, tidstypiskt formspråk med mjukt svängda handtag och profilerade detaljer.

Brickan har graverad dekor längs spegeln och en profilerad kant, vilket ger helheten ett representativt och tidlöst uttryck. Setet lämpar sig väl både som praktiskt serveringsset och som dekorativt inslag i traditionell eller sekelskiftesinspirerad miljö.

Innehåll

1 serveringsbricka

1 kanna med lock

1 sockerskål med lock

1 gräddkanna

Material

Nysilver / vitmetall (ej massivt silver)

Skick

Bruksslitage i form av repor, mindre märken och viss patina förekommer, i linje med ålder och användning. Inga uppenbara skador noterade.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

400 SEK