Bilder Skål på fot i vitmetall – vågformad kant, klassiskt utförande
Elegant skål i vitmetall på fot, utförd med mjukt vågformad kant och välbalanserade proportioner. Den tidlösa formgivningen och den silvergrå tonen ger ett sobert och klassiskt uttryck, väl lämpat för såväl traditionella som moderna miljöer.
Ytan uppvisar naturlig patina och spår av ålder, vilket tillför föremålet karaktär och autenticitet. Skålen fungerar utmärkt som serveringsskål, fruktskål eller som dekorativ centerpiece.
Fakta
Material: Vitmetall
Utförande: Skål på fot
Dekor: Vågformad kant
Tid: 1900-tal (bedömt)
Skick
Ålders- och bruksspår förekommer i form av repor, patina och mindre ytmärken, i enlighet med föremålets ålder. Inga större skador noterade.
Värdering
500 SEK