Auktioner Skål på fot i vitmetall – vågformad kant, klassiskt utförande

Bilder Skål på fot i vitmetall – vågformad kant, klassiskt utförande

Skål på fot i vitmetall – vågformad kant, klassiskt utförande

0 SEK

Värdering: - SEK

Elegant skål i vitmetall på fot, utförd med mjukt vågformad kant och välbalanserade proportioner. Den tidlösa formgivningen och den silvergrå tonen ger ett sobert och klassiskt uttryck, väl lämpat för såväl traditionella som moderna miljöer.

Ytan uppvisar naturlig patina och spår av ålder, vilket tillför föremålet karaktär och autenticitet. Skålen fungerar utmärkt som serveringsskål, fruktskål eller som dekorativ centerpiece.

Fakta

Material: Vitmetall

Utförande: Skål på fot

Dekor: Vågformad kant

Tid: 1900-tal (bedömt)

Skick

Ålders- och bruksspår förekommer i form av repor, patina och mindre ytmärken, i enlighet med föremålets ålder. Inga större skador noterade.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

400 SEK