Bilder Mycket hög golvvas i keramik – slank form, svart glasyr, 1900-tal
Imponerande mycket hög vas i keramik, utförd i en slank, elegant silhuett med mjukt avsmalnande hals och lätt rundad nedre del. Vasen är täckt av en djup svart, högblank glasyr som ger ett stilrent och tidlöst uttryck med stark närvaro i rummet.
Den monumentala höjden gör vasen särskilt lämpad som golvvas, där den kan stå fristående som ett skulpturalt objekt eller användas för dekorativa grenar och arrangemang. Formgivningen präglas av enkelhet och balans, typisk för modernistisk keramik från 1900-talets senare del.
Fakta
Material: Keramik
Färg/glasyr: Svart, blank
Utförande: Mycket hög vas / golvvas
Tid: 1900-tal (bedömt)
Skick
Bruksspår i form av mindre ytmärken kan förekomma, i övrigt gott helhetsintryck. Inga synliga sprickor eller lagningar noterade.