Auktioner Keramik & Porslin Skulptural keramikvas – asymmetrisk form, svart högblank glasyr, 1900-tal

Bilder Skulptural keramikvas – asymmetrisk form, svart högblank glasyr, 1900-tal

Skulptural keramikvas – asymmetrisk form, svart högblank glasyr, 1900-tal

0 SEK

Värdering: - SEK

Skulptural och uttrycksfull vas i keramik, utförd i en organisk, asymmetrisk form med mjukt böljande linjer. Den djupt svarta, högblanka glasyren förstärker vasens sensuella silhuett och ger ett starkt visuellt djup med speglande yta.

Vasen rör sig i gränslandet mellan konsthantverk och designobjekt, där formen i sig fungerar som ett självständigt konstnärligt uttryck. Lika effektfull tom som med ett sparsamt arrangemang av grenar eller blommor. Ett objekt med tydlig närvaro, väl lämpat för modern och minimalistisk inredning.

Fakta

Material: Keramik

Glasyr: Svart, högblank

Form: Asymmetrisk / skulptural

Tid: 1900-tal (bedömt)

Skick

Gott bruksskick. Mindre ytliga märken kan förekomma, i övrigt mycket fint helhetsintryck. Inga sprickor eller lagningar noterade.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

400 SEK