Bilder Skulptural keramikvas – asymmetrisk form, svart högblank glasyr, 1900-tal
Skulptural och uttrycksfull vas i keramik, utförd i en organisk, asymmetrisk form med mjukt böljande linjer. Den djupt svarta, högblanka glasyren förstärker vasens sensuella silhuett och ger ett starkt visuellt djup med speglande yta.
Vasen rör sig i gränslandet mellan konsthantverk och designobjekt, där formen i sig fungerar som ett självständigt konstnärligt uttryck. Lika effektfull tom som med ett sparsamt arrangemang av grenar eller blommor. Ett objekt med tydlig närvaro, väl lämpat för modern och minimalistisk inredning.
Fakta
Material: Keramik
Glasyr: Svart, högblank
Form: Asymmetrisk / skulptural
Tid: 1900-tal (bedömt)
Skick
Gott bruksskick. Mindre ytliga märken kan förekomma, i övrigt mycket fint helhetsintryck. Inga sprickor eller lagningar noterade.