Auktioner Designhögtalare i metall – skulptural form, 1900-tal

Bilder Designhögtalare i metall – skulptural form, 1900-tal

Designhögtalare i metall – skulptural form, 1900-tal

0 SEK

Värdering: - SEK

Skulptural och tidstypisk högtalare i metall, formgiven med mjukt rundad, nästan organisk silhuett. Den blankpolerade metallytan kontrasterar elegant mot det cirkulära högtalargallret med radiellt mönster, vilket ger objektet ett tydligt retro-futuristiskt uttryck.

Högtalaren fungerar lika väl som designobjekt som teknisk inredningsdetalj och passar utmärkt i miljöer med fokus på mid-century modern, space age eller industriell estetik. Ett dekorativt och karaktärsfullt föremål som fångar blicken även i avstängt läge.

Fakta

Typ: Högtalare

Material: Metall

Design: Skulptural / Space age-inspirerad

Tid: 1900-tal (bedömt)

Skick

Bruksskick med förekommande ytliga repor och märken i metallen, i linje med ålder och användning. Högtalargaller i gott skick.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

400 SEK