Bilder Designhögtalare i metall – skulptural form, 1900-tal
Skulptural och tidstypisk högtalare i metall, formgiven med mjukt rundad, nästan organisk silhuett. Den blankpolerade metallytan kontrasterar elegant mot det cirkulära högtalargallret med radiellt mönster, vilket ger objektet ett tydligt retro-futuristiskt uttryck.
Högtalaren fungerar lika väl som designobjekt som teknisk inredningsdetalj och passar utmärkt i miljöer med fokus på mid-century modern, space age eller industriell estetik. Ett dekorativt och karaktärsfullt föremål som fångar blicken även i avstängt läge.
Fakta
Typ: Högtalare
Material: Metall
Design: Skulptural / Space age-inspirerad
Tid: 1900-tal (bedömt)
Skick
Bruksskick med förekommande ytliga repor och märken i metallen, i linje med ålder och användning. Högtalargaller i gott skick.