Bilder Björn i svart keramik – Bengt Nilsson, JIE Gantofta
Björn i svart keramik – Bengt Nilsson, JIE Gantofta
Skulptural djurfigur föreställande en liggande björn, formgiven av Bengt Nilsson för JIE Gantofta. Utförd i svartglaserad keramik med högblank yta och ett stramt, modernistiskt formspråk. Den stiliserade formen och den lågmälda elegansen är kännetecknande för Nilssons arbeten under 1900-talets senare del.
Ett dekorativt och samlarintressant föremål från en av Sveriges mest välkända keramikverkstäder, väl lämpat både som solitär skulptur och som del av en modern eller retropräglad inredning.
Märkt undertill JIE.Normalt ålders- och bruksslitage. Inga kända skador.