Bilder Isbehållare / Ice Bucket med ugglemotiv – Couroc, USA, 1900-talets mitt
Elegant och dekorativ isbehållare från Couroc, Monterey, Kalifornien. Utförd i svartlackerat material med integrerat ugglemotiv i klassisk Couroc-teknik, där dekoren är inlagd och förseglad i ytan. Försedd med lock och bärhandtag i mässingsfärgad metall.
Couroc var särskilt kända under mitten av 1900-talet för sina exklusiva serverings- och baraccessoarer med natur- och djurmotiv, ofta marknadsförda som designpresenter. Denna modell är ett utmärkt exempel på amerikansk mid-century design och passar lika väl i en barsamling som i en retro- eller designinredning.
Märkt undertill med originaletikett: “Unique Ice Buckets by Couroc, Monterey, California”.Bruksslitage i form av ytliga märken förekommer, i övrigt gott vintageskick.