Bilder Autograf, Andrei Gromyko (1909-1989).
Signerad autograf av Andrej Andrejevitj Gromyko, sovjetisk politiker och diplomat, en av kalla krigets mest inflytelserika utrikespolitiska aktörer. Autografen är utförd i blått bläck med signaturen “A. Gromyko” och är monterad tillsammans med ett informativt biografiskt blad på svart kartong.
Gromyko var verksam inom Sovjetunionens utrikesförvaltning från slutet av 1930-talet och gjorde en exceptionellt lång karriär på högsta nivå. Han tjänstgjorde som Sovjetunionens utrikesminister 1957–1985, en period på nära 28 år, vilket gör honom till en av de längst sittande utrikesministrarna i modern historia. Under denna tid spelade han en central roll i flera av kalla krigets viktigaste skeenden, däribland Kubakrisen 1962, nedrustningsförhandlingarna med USA samt Sovjetunionens arbete i FN:s säkerhetsråd.
Gromyko var även Sovjetunionens ambassadör i USA (1943–1946) och senare fast representant vid FN. I väst fick han smeknamnet ”Mr Nyet” på grund av sin hårda och konsekventa förhandlingsstil samt sitt flitiga användande av vetorätten i säkerhetsrådet. Under sina sista år var han formellt statschef (ordförande i Högsta Sovjets presidium), innan han drog sig tillbaka 1988.