Auktioner Kontorsstol Vitra Eames Plastic Side Chair PSCC

Bilder Kontorsstol Vitra Eames Plastic Side Chair PSCC

Kontorsstol Vitra Eames Plastic Side Chair PSCC

Värdering: 5 500 SEK

Klassisk kontorsstol från Vitra. Modell heter Eames Plastic Side Chair och designad av Charles & Ray Eames. Det karaktäristiska plastskalet som kännetecknar både karmstolar och gungstolar ur kollektionen.

Skal i turkos färg. Klädd insida i grått tyg. Stolen har hjulstativ i krom. Höj och sänkbar. Etikettmärkt

Smärre repor. Smärre slitage.

Rekomo Auctions

Flöjelbergsgatan 11-13
431 37 Mölndal
Göteborg

auctions@rekomo.se
010-3333 111

60 SEK