Auktioner Svensk Tenn Stockholm lockask/ask samt fat av OH Lagrstedt

Bilder Svensk Tenn Stockholm lockask/ask samt fat av OH Lagrstedt

Svensk Tenn Stockholm lockask/ask samt fat av OH Lagrstedt

0 SEK

Värdering: - SEK

Elegant tennbehållare med lock, formgiven och utförd av OH Lagerstedt – en av de främsta tennmästarna knuten till Firman Svenskt Tenn under 1900-talets första hälft) för Svenskt Tenn. Cirkulär form med dekorativa medaljonger i relief föreställande profiler samt lock prytt med en sittande figur.

Stämplad undertill med OHL, Svenskt Tenn samt årsbokstav F8.Ett utsökt exempel på svenskt konsthantverk från 1900-talets första hälft, där hantverksskicklighet och tidlös formgivning möts.

Föremål av denna typ är eftertraktade bland samlare av Svenskt Tenn och skandinavisk designhistoria.

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

375 SEK