Bilder Tre porslinsdockor i svensk folkdräkt
Tre porslinsdockor i svensk folkdräkt
Tre porslinsdockor klädda i svensk folkdräkt i blått och gult. Dockorna har porslinshuvuden med målade ansikten samt textilkläder med broderade detaljer, förkläde och huvudduk. Stående på runda fotställ.
En docka med originalkartong dekorerad med svensk flagga.
Bruksskick med sedvanligt åldersrelaterat slitage. Kartongen med tydligare bruksspår.
Bedömd period
Sent 1900-tal