Auktioner Tre porslinsdockor i svensk folkdräkt

Bilder Tre porslinsdockor i svensk folkdräkt

Tre porslinsdockor i svensk folkdräkt

0 SEK

Värdering: - SEK

Tre porslinsdockor klädda i svensk folkdräkt i blått och gult. Dockorna har porslinshuvuden med målade ansikten samt textilkläder med broderade detaljer, förkläde och huvudduk. Stående på runda fotställ.

En docka med originalkartong dekorerad med svensk flagga.

Bruksskick med sedvanligt åldersrelaterat slitage. Kartongen med tydligare bruksspår.

Bedömd period
Sent 1900-tal

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

275 SEK

50 SEK