Auktioner Keramik & Porslin Servisdelar, fajans

Bilder Servisdelar, fajans

Servisdelar, fajans

0 SEK

Värdering: - SEK

Servisdelar bestående av tallrikar och djupa tallrikar i fajans, dekorerade med stiliserat blomstermotiv i rosa och grönt samt kantlinje i rosa .

Bestående av:

7 stora tallrikar

8 små tallrikar

5 djupa tallrikar

Bruksskick med sedvanligt slitage. Enstaka mindre ytrepor förekommer.

Bedömd period

Sent 1900-tal

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

475 SEK

75 SEK