Bilder Klaffbyrå sent 1800-tal
Klaffbyrå sent 1800-tal
Klaffbyrå i trä med nedfällbar skrivklaff. Inredning med mindre lådor samt skåp. Underrede med två större lådor. Beslag i metall. Stående på svarvade ben.
Bruksskick med slitage, fläckar och märken. Åldersrelaterade sprickor och ojämnheter förekommer.
Bedömd period
1800-talets senare del
100 SEK