Bilder Kanna, glaserad keramik
Kanna, glaserad keramik
Kanna i glaserad keramik med krackelerad glasyr i turkost. Rund buk, smal hals samt öra. Oglaserad fotring.
Bruksskick med glasyrsprickor, mindre nagg samt tillverkningsrelaterade ojämnheter förekommer.
Signatur
Osignerad (stämpel/ristning ej identifierad)
Bedömd period
1900-talets mitt
100 SEK