Auktioner Keramik & Porslin Kanna, glaserad keramik

Bilder Kanna, glaserad keramik

Kanna, glaserad keramik

0 SEK

Värdering: - SEK

Kanna i glaserad keramik med krackelerad glasyr i turkost. Rund buk, smal hals samt öra. Oglaserad fotring.

Bruksskick med glasyrsprickor, mindre nagg samt tillverkningsrelaterade ojämnheter förekommer.

Signatur
Osignerad (stämpel/ristning ej identifierad)

Bedömd period
1900-talets mitt

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

60 SEK