Auktioner Keramik & Porslin Kannor, keramik, blandad samling

Bilder Kannor, keramik, blandad samling

Kannor, keramik, blandad samling

0 SEK

Värdering: - SEK

Samling bestående av tre kannor i glaserad keramik. Två kannor i mörkbrun glasyr med polykrom dekor i form av stiliserade blommor och geometriska mönster, den ena märkt Made in Japan. En mindre kanna i rosa glasyr med reliefdekor.

Bruksskick med slitage. Mindre nagg, glasyrsprickor och tillverkningsrelaterade ojämnheter förekommer.

Bedömd period
1900-talets mitt

Auktionshuset i Simrishamn

Fabriksgatan 2
27236 Simrishamn

info@auktionsimrishamn.se
0738017185

50 SEK