Bilder Kannor, keramik, blandad samling
Kannor, keramik, blandad samling
Samling bestående av tre kannor i glaserad keramik. Två kannor i mörkbrun glasyr med polykrom dekor i form av stiliserade blommor och geometriska mönster, den ena märkt Made in Japan. En mindre kanna i rosa glasyr med reliefdekor.
Bruksskick med slitage. Mindre nagg, glasyrsprickor och tillverkningsrelaterade ojämnheter förekommer.
Bedömd period
1900-talets mitt