Bilder POKALER, 2 st, glas, varav en Bertil Vallien & en Olle Alberius, Orrefors & Boda Ateljé

POKALER, 2 st, glas, varav en Bertil Vallien & en Olle Alberius, Orrefors & Boda Ateljé

1 år 1 månad 1 dag

2023-03-25 00:00

500 SEK

Värdering: - SEK

Proveniens: En privat samling, Växjö.
B. Vallien pokal med invälsat färgpulver Boda Ateljé 1970-talet. Signerad Boda Ateljé 507 B.Vallien. Höjd 16 cm, diameter 14 cm. Inga anmärkningar.
Olle A, hyttarbetad pokal i underfångsteknik, Orrefors 1980-talet. Etikett märkt och signerad Orrefors Olle Alberius, höjd 17,5 cm, diameter 12,5 cm. Inga anmärkningar.

Knutson och Bloom Auktioner

Baron Rappes väg 28
363 42 Braås

info@knutsonbloomauktioner.se
0709-113614, 0705-771086

29. Blandat: Glaskannor, Glaslykta snöbollsformad mm

Värdering: 50

Bud: 50 SEK

Stockholm

Slutar om 13 timmar 26 minuter

30. Blandade glas enl bild

Värdering: 50

Bud: 0 SEK

Stockholm

45. Vas märkt ORREFORS

Värdering: 50

Bud: 60 SEK

Stockholm

57. Glasskål på fot märkt IITTALA

Värdering: 50

Bud: 100 SEK

Stockholm