Bilder Greta von Braun-Giesenfeld 1892-1976 Bronsskulptur

Greta von Braun-Giesenfeld 1892-1976 Bronsskulptur

11 månader 26 dagar

2023-03-30 20:35

7200 SEK

Värdering: - SEK

"Dansösen"
Skulptur tillverkad av grönpatinerad brons föreställande en dansande kvinna.
Gjutarmärkt: Otto Meyers EFTR
Signerad: G.V Braun-G-d

Höjd: 25 cm
Bredd: 21,5 cm
Vikt: 2556 gram

Greta von Braun-Giesenfeld 1892-1976 Bronze sculpture
"The Dancer"
Sculpture made of green patinated bronze depicting a dancing woman.
Foundry mark: Otto Meyers EFTR
Signed: G.V Braun-G-d

Height: 25 cm
Width: 21.5 cm
Weight: 2556 grams

Condition report: No remarks

Tomte i terrakotta Höjd 66 cm

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Slutar om 3 dagar

Gustavsberg Parian

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Slutar om 3 dagar

Trägubbe Trygg Höjd 28 cm

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Slutar om 3 dagar

Träfigurer

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Slutar om 3 dagar