Bilder Folkdräkt Västerbotten 1900-tal
Folkdräkt Västerbotten 1900-tal
Västerbottensdräkt, 1900-tal
Damstorlek: 40
Bestående av:
1 st. svart kjol
1 st. blå väst
1 st. hätta
1 st. sjal
1 st. förkläde
1 st. linneblus
1 st. brosch i sterling silver
Konditionsrapport: Mindre åldersrelaterat slitage, inga övriga anmärkningar
Folk costume Västerbotten 20th century
Västerbotten costume, 20th century
Women's size: 40
Consisting of:
1 pc. black skirt
1 pc. blue vest
1 pc. bonnet
1 pc. shawl
1 pc. apron
1 pc. linen blouse
1 pc. brooch in sterling silver
Condition: Minor age-related wear, no other remarks