Bilder Bordspendyl Japy Frères 1900-tal

Bordspendyl Japy Frères 1900-tal

1 år 26 dagar

2023-03-30 21:14

100 SEK

Värdering: - SEK

Bordsur från 1900-talets första hälft
Sockel i rosa marmor uppburet på lejontassar i mässing
Krönt med bronsskulptur på svart stensockel
Emaljerad urtavlaa med urverk från Japy Frères, Paris

Höjd: 31 cm
Bredd: 30 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, ej funktionstestad, nyckel saknas, skruv till bronsskulptur saknas (sitter löst), inga övriga anmärkningar

Table pendulum Japy Frères 20th century

Table clock from the first half of the 20th century
Plinth in pink marble supported on lion's paws in brass
Crowned with bronze sculpture on black stone plinth
Enameled dial with movements from Japy Frères, Paris

Height: 31 cm
Width: 30 cm

Condition: Age-based wear, marks and scratches, not functionally tested, key missing, screw for bronze sculpture missing (loose), no other remarks

Ljusstake med hållare för tändstickor & klocka

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Slutar om 14 timmar 30 minuter

Fickur 14 k Dia 37 mm

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Fickur 18 k Dia 38 mm

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Klockställ med 3 fickur

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland