Bilder Boudoir klocka med kandelabrar Japy Freres Frankrike 1800-tal (3 delar)

Boudoir klocka med kandelabrar Japy Freres Frankrike 1800-tal (3 delar)

10 månader 24 dagar

2023-06-01 22:04

2800 SEK

Värdering: - SEK

Bordsgarnityr med mantelur och två stycken kandelabrar i Louis XVI-stil
Tillverkade i förgylld brons, celeste-blå panelverk i porslin med stencilerade och handmålade dekor i sèvres-stil
Nyckel medföljer, ej funktionstestad

Urverk stämplad med Japy Freres medaljong
Serienummer: 5324, L.T.M

Mått mantelur:
Höjd: 53 cm
Bredd: 33 cm
Djup: 12 cm

Höjd kandelabrar: 47 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor och färgbortfall, lagning på kandelaber, materialbortfall (1 löv från kandelaber), inga övriga anmärkningar

Boudoir clock with candelabra Japy Freres France 19th century (3 parts)

Table set with mantel clock and two candelabras in Louis XVI style
Made in gilt bronze, celeste blue porcelain paneling with stenciled and hand painted Sèvres style decoration
Key included, not functionally tested

Clockwork stamped with Japy Frere's medallion
Serial number: 5324, L.T.M

Mantel clock dimensions:
Height: 53 cm
Width: 33 cm
Depth: 12 cm

Height of candelabra: 47 cm

Condition: Use- and age-based wear, marks, scratches and loss of color, repair on candelabra, material loss (1 leaf from candelabra)
no other remarks

Ljusstake med hållare för tändstickor & klocka

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Slutar om 21 timmar 56 minuter

Fickur 14 k Dia 37 mm

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Fickur 18 k Dia 38 mm

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland

Klockställ med 3 fickur

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Västergötland