Bilder Boudoir klocka med kandelabrar Japy Freres Frankrike 1800-tal (3 delar)
Bordsgarnityr med mantelur och två stycken kandelabrar i Louis XVI-stil
Tillverkade i förgylld brons, celeste-blå panelverk i porslin med stencilerade och handmålade dekor i sèvres-stil
Nyckel medföljer, ej funktionstestad
Urverk stämplad med Japy Freres medaljong
Serienummer: 5324, L.T.M
Mått mantelur:
Höjd: 53 cm
Bredd: 33 cm
Djup: 12 cm
Höjd kandelabrar: 47 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor och färgbortfall, lagning på kandelaber, materialbortfall (1 löv från kandelaber), inga övriga anmärkningar
Boudoir clock with candelabra Japy Freres France 19th century (3 parts)
Table set with mantel clock and two candelabras in Louis XVI style
Made in gilt bronze, celeste blue porcelain paneling with stenciled and hand painted Sèvres style decoration
Key included, not functionally tested
Clockwork stamped with Japy Frere's medallion
Serial number: 5324, L.T.M
Mantel clock dimensions:
Height: 53 cm
Width: 33 cm
Depth: 12 cm
Height of candelabra: 47 cm
Condition: Use- and age-based wear, marks, scratches and loss of color, repair on candelabra, material loss (1 leaf from candelabra)
no other remarks
Slutar om 21 timmar 56 minuter