Bilder Ihagee Exakta 6x6 Tyskland 1938-1939
SLR-kamera med 120-film
Objektiv: Carl Zeiss Jena f/3,5 80 mm
Slutartid: 12 sekunder till 1/1000
Kamerahusets serienummer: 553672
Objektivets serienummer: 2144870
Tillverkad av: Ihagee Kamerawerk, Steenbergeen & Co, Tyskland
Kommer med läderfodral
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, två mindre revor i slutarens skyddstextil, slutaren sluter inte helt, större slitage på läderfodralet, i övrigt är konditionen god
Ihagee Exacta 6x6 Germany 1938-1939
SLR camera with 120 film
Lens: Carl Zeiss Jena f/3.5 80mm
Shutter speed: 12 seconds to 1/1000
Camera housing serial number: 553672
Lens serial number: 2144870
Manufactured by: Ihagee Kamerawerk, Steenbergeen & Co, Germany
Comes with leather case
Condition report: Minor wear and tear, two minor tears in the shutter's protective fabric, the shutter does not close completely, major wear on the leather case, otherwise the condition is good