Bilder Kandelabrar Silver 1938 (2st)

Kandelabrar Silver 1938 (2st)

11 månader 26 dagar

2023-03-30 21:28

10000 SEK

Värdering: - SEK

Ett par kandelabrar tillverkade av silver i rokoko-stil.
En stämplad: 830S samt importstämpel, Den andra CGH M8 (Hallbergs Guldsmeds Ab C G 1938)

Höjd: 41 cm
Bredd: 37 cm
Total vikt: 2070 gram

Konditionsrapport: Något deformerade, Repor & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Candelabra Silver 1938 (2pcs)
A pair of candelabras made of silver in Rococo style.
One stamped: 830S and import stamp, The other CGH M8 (Hallbergs Guldsmeds Ab C G 1938)

Height: 41 cm
Width: 37 cm
Total weight: 2070 grams

Condition report: Slightly deformed, Scratches & age-based wear, No other remarks.