Bilder Samling "Symfoni" Silverbestick 1900-tal (37 delar)

Samling "Symfoni" Silverbestick 1900-tal (37 delar)

1 år 26 dagar

2023-03-30 21:29

5600 SEK

Värdering: - SEK

Samling silverbestick i modell "Symfoni", formgivna för MEMA, från den senare delen av 1900-talet
Samtliga stämplade med kattfoten.

Samling bestående av:
6 st. Gafflar, längd: 17 cm
6 st. Skedar, längd: 17 cm
6 st. knivar, längd: 19 cm
12 st. Dessertgafflar, längd: 14,5 cm
1 st. Udda sked, längd: 16 cm
6 st. Teskedar, längd: 14,5 cm

Vikt utan knivar: 894 gram
Total vikt: 1110 gram

Konditionsrapport: Minimalt slitage, inga övriga anmärkningar.

Collection "Symphony" Silver cutlery 20th century (37 parts)

Collection of silver cutlery in model "Symphony", designed for MEMA, from the latter part of the 20th century
All stamped with the cat's foot.

Collection consisting of:
6 pcs. Forks, Length: 17 cm
6 pcs. Spoons, Length: 17 cm
6 pcs. Knives, Length: 19 cm
12 pcs. Dessert forks, Length: 14.5 cm
1 pc. Odd spoon, Length: 16 cm
6 pcs. Tea spoons, Length: 14.5 cm

Weight w/o knives: 894 grams
Total weight: 1110 grams

Condition report: Minimal wear, no other remarks.