Auktioner Belysning Emile Bruchon 1806-1895 (Efter) Bordsklocka och Kandelabrar 1900-tal (3st)

Bilder Emile Bruchon 1806-1895 (Efter) Bordsklocka och Kandelabrar 1900-tal (3st)

Emile Bruchon 1806-1895 (Efter) Bordsklocka och Kandelabrar 1900-tal (3st)

5 månader 25 dagar

2024-02-01 18:06

400 SEK

Värdering: 100 SEK

Skulptur av brons och mässing efter Émile Bruchons förlaga. Eftergjutning. Monterad på bordsur. Fotpartier av alabaster.
Märkt: "Clair de Lune" Par Bruchon
Klockan ej funktionstestad

Höjd: 64-69 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, en arm på kandelaber avbruten, kandelabrar sneda, lösa fotfästen, sprickor, inga övriga anmärkningar
Emile Bruchon 1806-1895 (After) Centerpiece and candelabras 20th Century (3 pcs)
Sculpture made of bronze and brass after Émile Bruchon's models. After cast. Standing on a table clock. Bases of alabaster.
Marked: "Clair de Lune" Par Bruchon
Clock not function tested

Heigth: 64-69 cm

Condition: Age-based wear, marks and scratches, one arm of candelabra broken, candelabras are bent, loose feet, cracks, no other remarks

Rejäl Verkstadsbelysning / lysrörsbelysning

Värdering: 20

Bud: 20 SEK

Slutar om 7 timmar 26 minuter

Bordslampa Sjöjungfru

Värdering: 20

Bud: 175 SEK

Slutar om 7 timmar 35 minuter

Bordslampa

Värdering: 20

Bud: 50 SEK

Slutar om 7 timmar 47 minuter

Kandelaber

Värdering: 20

Bud: 40 SEK

Slutar om 7 timmar 55 minuter