Bilder Samisk rana 1900-tal
Samisk rana 1900-tal
Rana / väggbonad tillverkad i ylle, mönstrad med ränder i olika färger mot vit botten
Mått: 206 x 131 cm
Konditionsrapport: Ställvis fläckig/missfärgad, inga övriga anmärkningar
Sami rana 20th century
Rana / wall covering made of wool, patterned with stripes in different colors against a white background
Dimensions: 206 x 131 cm
Condition report: Stained/discolored in places, no other remarks