Auktioner Övrigt Hedlingers regentlängd, tillkommen på initiativ av C. R. Berch.

Bilder Hedlingers regentlängd, tillkommen på initiativ av C. R. Berch.

Hedlingers regentlängd, tillkommen på initiativ av C. R. Berch.

3 månader 16 timmar 28 minuter

2024-04-27 00:00

25000 SEK

Värdering: 25 000 SEK

Hedlingers regentlängd, tillkommen på initiativ av C. R. Berch. Av J. C. Hedlinger, D. Fehrman och C. G. Fehrman. Silver. Omfattar den så kallade titel- och förklarings-medaljen, medaljerna nr 1-3, 5-8, 10-55 samt dedikationsmedaljen. Medalj nr 4 har aldrig graverats och medalj nr 9 (gravör L. P. Lundgren) tillkom först 1842 (resterande har ursprung i 1700-talet). Det faktum att medalj nr 9 saknas pekar på hög ålder hos denna medaljsvit, som är i ett genomgående mycket trevligt skick. Medaljerna förvaras i en papplåda med tio gröna pappbrickor. HK II sidorna 543-561. Totalt 55 ex.
Grade: VK (Varying Grades)

Due to the U.S. customs regulations that requires a detailed individual listing of all coins from the lot, shipping to the USA is unfortunately not possible.

Myntauktioner i Sverige AB

Banérgatan 17
115 22 Stockholm
Stockholm

info@myntauktioner.se
Tel: 08-410 465 65

ARNE JOHANSSON (1928-2012), färglitografi, signerad och numrerad 58/250

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 31 minuter

SKÅLAR, 2 st, glas, etikettmärkta, 1900-talets mitt

Värdering: 500

Bud: 250 SEK

Slutar om 33 minuter

VÄGGLAMPA, metall, sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft

Värdering: 600

Bud: 350 SEK

Slutar om 35 minuter

SKEDAR, 8 del, silver, 1805-1831, tot vikt ca 470 g

Värdering: 2 500

Bud: 3 000 SEK

Slutar om 37 minuter