Auktioner Klockor & Ur Nivada Grenchen, Taravana, kronograf, 40 mm, 70-tal

Bilder Nivada Grenchen, Taravana, kronograf, 40 mm, 70-tal

Nivada Grenchen, Taravana, kronograf, 40 mm, 70-tal

3 månader 5 dagar

2024-04-21 18:17

7100 SEK

Värdering: 3 000 SEK

Herrarmbandsur, kronograf, Nivada Grenchen Taravana, 40 mm, rostfritt stål, ca 1970-tal

Boett
Ca 40 mm exkl. krona (42 mm lug-to-lug), rostfritt stål, skruvboett, korrekt signerad krona, plexiglas

Urtavla/visare
Grå urtavla med vita subdials, varav den ena med orange detalj, applicerade stavindex med svarta inlägg, datumvisning kl. 6, silverfärgade visare med svarta inlägg och lysmassa, kontrasterande orange centrumsekund

Urverk
Manuellt, kaliber Valjoux 7734

Band/länk
Grönt gummiband "Tropic Sport", 22 mm, ej original

Serienummer/Boettnummer
87016

Karljohan Auktioner AB

Fogsvansen 14
247 32 Södra Sandby

info@karljohanauktioner.se
0735148793

Auktion 27/7

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Dalsland

Slutar om 4 timmar 18 minuter

ARNE JOHANSSON (1928-2012), färglitografi, signerad och numrerad 58/250

Värdering: 300

Bud: 0 SEK

Slutar om 11 timmar 18 minuter

SKÅLAR, 2 st, glas, etikettmärkta, 1900-talets mitt

Värdering: 500

Bud: 250 SEK

Slutar om 11 timmar 20 minuter

VÄGGLAMPA, metall, sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft

Värdering: 600

Bud: 350 SEK

Slutar om 11 timmar 22 minuter