Auktioner Klockor & Ur Nivada Grenchen, Taravana, kronograf, 40 mm, 70-tal

Bilder Nivada Grenchen, Taravana, kronograf, 40 mm, 70-tal

Nivada Grenchen, Taravana, kronograf, 40 mm, 70-tal

1 månad 16 timmar 49 minuter

2024-04-21 18:17

7100 SEK

Värdering: 3 000 SEK

Herrarmbandsur, kronograf, Nivada Grenchen Taravana, 40 mm, rostfritt stål, ca 1970-tal

Boett
Ca 40 mm exkl. krona (42 mm lug-to-lug), rostfritt stål, skruvboett, korrekt signerad krona, plexiglas

Urtavla/visare
Grå urtavla med vita subdials, varav den ena med orange detalj, applicerade stavindex med svarta inlägg, datumvisning kl. 6, silverfärgade visare med svarta inlägg och lysmassa, kontrasterande orange centrumsekund

Urverk
Manuellt, kaliber Valjoux 7734

Band/länk
Grönt gummiband "Tropic Sport", 22 mm, ej original

Serienummer/Boettnummer
87016

Karljohan Auktioner AB

Fogsvansen 14
247 32 Södra Sandby

info@karljohanauktioner.se
0735148793

Detta är ett test

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Göteborg

Slutar om 4 timmar 13 minuter

STIG LINDBERG, 18 del, servisporslin, "Colorado", Gustavsberg, 1900-talets mitt

Värdering: 800

Bud: 550 SEK

Slutar om 5 timmar 54 minuter

Palldolly

Värdering: -

Bud: 50 SEK

Slutar om 5 timmar 55 minuter

Gjutjärnsgavel till trädgårdsbänk

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 5 timmar 56 minuter