Bilder Lino Tagliapietra "Tessuto" Vas Murano 1989

Lino Tagliapietra "Tessuto" Vas Murano 1989

21000 SEK

Värdering: 40 000 SEK

Lino Tagliapietra född 1934, Italien
Glasvas tillverkad med filigrana-stavar (tunna glasstavar) i svart, vitt och orange som genom korsande reticello-teknik bildar ett genomgående nätmönster.
Signerad: Lino Tagliapietra Effetre International Murano 1989
Etikettmärkt: Effetre International lavoro a mano - murano Italy

Utställd: Lino för Aldo: Verk av maestro Tagliapietra i Milano, 6 maj - 4 juni 2008, Galleria Scaletta di Vetro Milano, Milano

Litteratur: Lino for Aldo: Verk av maestro Tagliapietra utställda i Milano, utställningskatalog, opaginerade glaskonstnärer och formgivare 1960-2010: Bellini-Pezzoli, Mentasti, Pezzoli, Tonini-samlingen (red.), sid. 150, kat. 154 illustrerar detta exempel

Höjd: 30 cm
Bredd: 20 cm
Djup: 18 cm

Konitionsrapport: Mindre obetydliga repor, inga övriga anmärkningar

Lino Tagliapietra "Tessuto" Vase Murano 1989

Lino Tagliapietra born 1934, Italy
Glass vase made with filigrana rods (thin glass rods) in black, white and orange which form a continuous net pattern through crossing reticello technique.
Signed: Lino Tagliapietra Effetre International Murano 1989
Labeled: Effetre International lavoro a mano - murano Italy

Exhibited: Lino for Aldo: Works by maestro Tagliapietra in Milan, May 6 - June 4, 2008, Galleria Scaletta di Vetro Milano, Milan

Literature: Lino for Aldo: Works by Maestro Tagliapietra Exhibited in Milan, Exhibition Catalogue, Unpaginated Glass Artists and Designers 1960-2010: Bellini-Pezzoli, Mentasti, Pezzoli, Tonini Collection (ed.), p. 150, cat. 154 illustrates this example

Height: 30 cm
Width: 20 cm
Depth: 18 cm

Conition report: Minor insignificant scratches, no other remarks

CYKELSTOL

Värdering: -

Bud: 80 SEK

BARNVAGN Emmaljunga

Värdering: -

Bud: 475 SEK

MINKFÄLLOR 2st, Gävleborgsfällan S 37 & Lotin. L:57cm lotin

Värdering: -

Bud: 600 SEK

BORD med låda, 1900 tal. H:74x 100x 64cm

Värdering: -

Bud: 150 SEK

Slutar om 7 minuter