Bilder KAROLINSK KAVALLERI PISTOL m/1704
KAROLINSK KAVALLERI PISTOL m/1704
Svensk, ändrad till slaglås, lås stämplat NT
(Norrtälje faktori, smedstämpel CL (Caspar Link).
I samband med omändring till slaglås, pipan med
ägarinitialer i guld CCB (Friherre Carl Carlsson Bonde 1786-1854) 53 cm; senare laddstock
Proveniens; Eriksbergs slott, Södermanland
Se: Norrtelje faktori och dess smeder, Kåa Wennberg, 1985, avbildad sid 73