Auktioner Vapen & Militaria KAROLINSK KAVALLERI PISTOL m/1704

Bilder KAROLINSK KAVALLERI PISTOL m/1704

KAROLINSK KAVALLERI PISTOL m/1704

3 månader 5 dagar

2024-04-22 00:00

29000 SEK

Värdering: 500 SEK

Svensk, ändrad till slaglås, lås stämplat NT
(Norrtälje faktori, smedstämpel CL (Caspar Link).
I samband med omändring till slaglås, pipan med
ägarinitialer i guld CCB (Friherre Carl Carlsson Bonde 1786-1854) 53 cm; senare laddstock
Proveniens; Eriksbergs slott, Södermanland
Se: Norrtelje faktori och dess smeder, Kåa Wennberg, 1985, avbildad sid 73

Probus Auktioner AB

Grevgatan 6
114 53 Stockholm

jmprobus@gmail.com
Tel: 08-660 59 00, Fax: 08-660 58 19