Auktioner Allmoge Ölstånka, bemålat trä, Anno 1814, ommålad 1925, Samuel Uhrdin, Leksand.

Bilder Ölstånka, bemålat trä, Anno 1814, ommålad 1925, Samuel Uhrdin, Leksand.

Ölstånka, bemålat trä, Anno 1814, ommålad 1925, Samuel Uhrdin, Leksand.

150 SEK

Värdering: 50 SEK

Höjd: 25 cm.

Smärre bruksskick.

Ystads auktioner

Östra Zinkgatan 3
27139 YSTAD

info@ystadsauktioner.se
+46(0)76 055 43 44

STOL, Allmoge, 17/1800-tal, originalmålad, furu

Värdering: 100

Bud: 300 SEK

HÄNGHÖRNSKÅP, allmoge, barock, 1700-tal, Sverige, furu, bemålad

Värdering: 100

Bud: 300 SEK

VÄGGHÖRNSKÅP, Dat. 1799, monogramsignerat, allmoge, kurbitsmålat, Dalarna

Värdering: 100

Bud: 300 SEK

MORTEL MED PISTILL OCH SKÅL, allmoge, tegellera, 1800-talets mitt

Värdering: 100

Bud: 150 SEK