Auktioner Skulpturer & Konsthantverk Erik Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1994

Bilder Erik Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1994

Erik Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1994

7400 SEK

Värdering: 10 000 SEK

Kaitum.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: EF
Signerad på knivblad: EF
Daterad: 1994

Längd inklusive slida: 30 cm
Längd kniv: 26 cm

Konditionsrapport: Mindre ytliga repor, inga övriga anmärkningar

Erik Fankki Half-horn knife Sami craft 1994

Kaitum.
Made of leather, birch & engraved reindeer horn in stylized decor.
Monogram signed: EF
Signed on blade: EF
Dated: 1994

Length including sheath: 30 cm
Knife length: 26 cm

Condition report: Minor superficial scratches, no other remarks

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad

Värdering: 5 000

Bud: 3 400 SEK

Slutar om 6 timmar 8 minuter

Kökssoffa

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 6 timmar 8 minuter

Stolar, 1 par, svarta, trä

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 6 timmar 8 minuter

Kontorsstol, Kinnarps

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 6 timmar 8 minuter