Auktioner Orientaliskt Kinesisk Skål Ming 1368–1644

Bilder Kinesisk Skål Ming 1368–1644

Kinesisk Skål Ming 1368–1644

Värdering: 2 000 SEK

Skål tillverkad i Kina med dekor i underglasyrblå.
Troligtvis tillverkade under Ming-dynastin 1368–1644.
Märkt med etikett: National Museum Philippines RP

Diametermått: 32 cm
Höjd: 13 cm

Konditionsrapport: Större åldersbaserat slitage, Genomgående sprickor med lagningar, Nagg, Krackeleringar & släpp i glasyren, Inga övriga anmärkningar.

Chinese Bowl Ming 1368–1644
Bowl made in China with decoration in underglaze blue.
Probably made during the Ming Dynasty 1368–1644.
Marked with label: National Museum Philippines RP

Diameter measurement: 32 cm
Height: 13 cm

Condition report: Larger age-based wear, Cracks throughout with repairs, Chips, craquelure & loosening in the glaze, No other remarks.

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad

Värdering: 5 000

Bud: 3 400 SEK

Slutar om 5 timmar 34 minuter

Kökssoffa

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 5 timmar 34 minuter

Stolar, 1 par, svarta, trä

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 5 timmar 34 minuter

Kontorsstol, Kinnarps

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 5 timmar 34 minuter