Bilder Marianne Westman "Mon Amie" Servisdelar 1900-tal (26 delar)
Tjugosex stycken servisdelar ur serien "Mon Amie" formgiven av Marianne Westman och tillverkade av Rörstrand 1950/60-tal
Märkta: Mon Amie Rörstrand Sweden
Samlingen består av:
11 st. Tekoppar12 st. Assietter/tefat 1 st sockerskål1 st kanna med lock1 st gräddkanna
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, repor, inga övriga anmärkningar
Marianne Westman "Mon Amie" Tableware parts 20th century (26 parts)
Twenty-six tableware pieces from the "Mon Amie" series designed by Marianne Westman and manufactured by Rörstrand 1950s/60s
Marked: Mon Amie Rörstrand Sweden
The collection consists of:
11 pcs. Tea cups12 pcs. Plates/saucers1 sugar bowl1 jug with lid1 cream jug
Condition report: Minor use- and age-based wear, scratches, no other remarks
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 0 SEK
Värdering: 300 SEK
Högsta bud:Bud: 150 SEK