Auktioner Belysning Carl Fagerlund Taklampa Orrefors 1900-talets andra hälft

Bilder Carl Fagerlund Taklampa Orrefors 1900-talets andra hälft

Carl Fagerlund Taklampa Orrefors 1900-talets andra hälft

1500 SEK

Värdering: 2 000 SEK

Taklampa med sladdstav och fäste i mässing
Inre cylinderformad glaskupa med fasettslipning samt en yttre skärm i klarglas

Höjd: 44 cm
Diameter: ca 36 cm

Konditionsrapport: Mindre obetydligt slitage, inga övriga anmärkningar

Carl Fagerlund Ceiling lamp Orrefors second half of the 20th century

Ceiling lamp with cord and bracket in brass
Inner cylinder-shaped glass cup with facet grinding and an outer screen in clear glass

Height: 44 cm
Diameter: approx. 36 cm

Condition report: Minor insignificant wear, no other remarks

Fåröarnamedaljen.

Värdering: -

Bud: 60 SEK

Ångermanland

RESVÄSKA äldre 30*53*19 cm

Värdering: -

Bud: 125 SEK

Minnesmynt.

Värdering: -

Bud: 60 SEK

Ångermanland

LP-box.

Värdering: -

Bud: 80 SEK

Ångermanland