Bilder Carl Fagerlund Taklampa Orrefors 1900-talets andra hälft
Carl Fagerlund Taklampa Orrefors 1900-talets andra hälft
Taklampa med sladdstav och fäste i mässing
Inre cylinderformad glaskupa med fasettslipning samt en yttre skärm i klarglas
Höjd: 44 cm
Diameter: ca 36 cm
Konditionsrapport: Mindre obetydligt slitage, inga övriga anmärkningar
Carl Fagerlund Ceiling lamp Orrefors second half of the 20th century
Ceiling lamp with cord and bracket in brass
Inner cylinder-shaped glass cup with facet grinding and an outer screen in clear glass
Height: 44 cm
Diameter: approx. 36 cm
Condition report: Minor insignificant wear, no other remarks