Bilder Bordspendyl Paris 1800/1900-tal
Mantelklocka / bordspendyl i nyrokokostil med gjutet fodral i bronserad mässing och emaljerad urtavla med romerksa siffror
Rikligt dekorerad med blomster och rosett
Urverk märkt: 2869
Höjd: 38 cm
Bredd: 45 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, spricka i glas baktill, inga övriga anmärkningar
Table pendulum Paris 19th/20th century
Mantel clock / table pendulum in neo-rococo style with cast case in bronzed brass and enamel dial with Roman numerals
Richly decorated with flowers and bow
Movement marked: 2869
Height: 38 cm
Width: 45 cm
Condition report: Age-based wear, marks and scratches, crack in rear glass, no other remarks
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Slutar om 2 timmar 46 minuter
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Slutar om 2 timmar 46 minuter
Slutar om 2 timmar 48 minuter