Auktioner Keramik & Porslin Lockurna Tyskland 1800/1900-tal

Bilder Lockurna Tyskland 1800/1900-tal

Lockurna Tyskland 1800/1900-tal

150 SEK

Värdering: 1 000 SEK

Lockurna i porslin på fot i mässing, handmålade figurscener och förgylld dekor mot vitt och bordeaux

Höjd: 39 cm
Bredd: 13 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Urn with lid Germany 1800/1900-tal

Porcelain lid urn on brass feet, hand-painted figure scenes and gilded decor against white and burgundy

Height: 39 cm
Width: 13 cm

Condition report: Minor age-based wear, no other remarks

SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 3 timmar 15 minuter

VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida

Värdering: 800

Bud: 700 SEK

Slutar om 3 timmar 15 minuter

SNURRSTOL, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 3 timmar 17 minuter

GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm

Värdering: 1 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 3 timmar 17 minuter