Auktioner Belysning Bordsfotogenlampa Emperistil 1900-talets första hälft

Bilder Bordsfotogenlampa Emperistil 1900-talets första hälft

Bordsfotogenlampa Emperistil 1900-talets första hälft

900 SEK

Värdering: 800 SEK

Elektrifierad "fotogenlampa" tillverkad i mässing på tre höga ben (athenian)
Klotformad kupa i mattglas med engraverad dekor
Ej funktionstestad

Höjd: 49 cm
Diameter kupa: 14 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, böjd kant på galleriet, inga övriga anmärkningar

Table kerosene lamp Emperistil, first half of the 20th century

Electrified "kerosene lamp" made of brass on three tall legs (Athenian)
Globular cup in frosted glass with engraved decoration
Not functionally tested

Height: 49 cm
Cup diameter: 14 cm

Condition report: Use- and age-based wear, bent edge on the gallery, no other remarks

MOTOR MERCEDES-BENZ OM616.918

Värdering: 5 000

Bud: 6 000 SEK

Slutar om 23 minuter

TÄLT/VÄXTHUS -STOMME

Värdering: 1 000

Bud: 2 300 SEK

Slutar om 30 minuter

TÄLT/VÄXTHUS -STOMME

Värdering: 1 000

Bud: 2 200 SEK

Slutar om 31 minuter

GITARR, akustisk, Oscar Teller, modell 411

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 3 timmar 6 minuter