Bilder Bordsfotogenlampa Texa Sävedalen tidigt 1900-tal
Stomme i mässing på rund fot
Oljehus i klarglas och vestaskärm i vitt opalinglas
Märkt: Texa Sävedalen, made in Czechoslovakia
Höjd inkl brännarrör: 49 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, naturlig patina, inga övriga anmärkningar
Table kerosene lamp Texa Sävedalen early 20th century
Brass frame on a round foot
Oil housing in clear glass and vest screen in white opal glass
Marked: Texa Sävedalen, made in Czechoslovakia
Height including burner tube: 49 cm
Condition report: Use- and age-based wear, natural patina, no other remarks
Värdering: - SEK
Högsta bud:Bud: 70 SEK