Auktioner Belysning Bordsfotogenlampa Texa Sävedalen tidigt 1900-tal

Bilder Bordsfotogenlampa Texa Sävedalen tidigt 1900-tal

Bordsfotogenlampa Texa Sävedalen tidigt 1900-tal

500 SEK

Värdering: 800 SEK

Stomme i mässing på rund fot
Oljehus i klarglas och vestaskärm i vitt opalinglas
Märkt: Texa Sävedalen, made in Czechoslovakia

Höjd inkl brännarrör: 49 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, naturlig patina, inga övriga anmärkningar

Table kerosene lamp Texa Sävedalen early 20th century

Brass frame on a round foot
Oil housing in clear glass and vest screen in white opal glass
Marked: Texa Sävedalen, made in Czechoslovakia

Height including burner tube: 49 cm

Condition report: Use- and age-based wear, natural patina, no other remarks

Bord.

Värdering: -

Bud: 130 SEK

Ångermanland

KOKPLATTOR/BÄNKSPIS Elto 54*25 cm (ej funktionstestad, inga garantier)

Värdering: -

Bud: 70 SEK

Rottingkorg.

Värdering: -

Bud: 60 SEK

Ångermanland

IDOLBILDER/SAMLARBILDER

Värdering: -

Bud: 125 SEK