Auktioner Keramik & Porslin Kaffeservis NK Karlskrona Porslin 1940/50-tal (18 st)

Bilder Kaffeservis NK Karlskrona Porslin 1940/50-tal (18 st)

Kaffeservis NK Karlskrona Porslin 1940/50-tal (18 st)

Värdering: 1 200 SEK

Kaffeservis bestående av nio stycken kaffekoppar och nio stycken fat
Tillverkat i vitglaserat flintporslin med målad banddekor i ljusblått och mocka
Märkt: Karlskrona Porslin, NK

Höjd kopp: 6 cm
Diameter fat: 15 cm

konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar

Coffee set NK Karlskrona Porcelain 1940s/50s (18 pcs)

Coffee set consisting of nine coffee cups and nine saucers
Made in white-glazed flint porcelain with painted ribbon decoration in light blue and suede
Marked: Karlskrona Porslin, NK

Cup height: 6 cm
Saucer diameter: 15 cm

condition report: Minor use- and age-based wear, minor scratches, no other remarks

SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 4 minuter

VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida

Värdering: 800

Bud: 700 SEK

Slutar om 7 timmar 5 minuter

SNURRSTOL, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 7 timmar 6 minuter

GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm

Värdering: 1 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 7 timmar 7 minuter