Bilder Kaffeservis NK Karlskrona Porslin 1940/50-tal (18 st)
Kaffeservis bestående av nio stycken kaffekoppar och nio stycken fat
Tillverkat i vitglaserat flintporslin med målad banddekor i ljusblått och mocka
Märkt: Karlskrona Porslin, NK
Höjd kopp: 6 cm
Diameter fat: 15 cm
konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar
Coffee set NK Karlskrona Porcelain 1940s/50s (18 pcs)
Coffee set consisting of nine coffee cups and nine saucers
Made in white-glazed flint porcelain with painted ribbon decoration in light blue and suede
Marked: Karlskrona Porslin, NK
Cup height: 6 cm
Saucer diameter: 15 cm
condition report: Minor use- and age-based wear, minor scratches, no other remarks
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Slutar om 7 timmar 4 minuter
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Slutar om 7 timmar 5 minuter
Slutar om 7 timmar 6 minuter