Bilder Thore Sunna Naphie Sameslöjd 1900-tal
Thore Sunna född 1942, Årosjokk.
Mjölkstäva tillverkad av björk med inlägg av graverat renhorn i stiliserad dekor
Signerad.
Längd: 30 cm
Bredd: 19 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Tore Sunna Naphie Sami craft from the 20th century
Thore Sunna born 1942, Årosjokk.
Milk jug made of birch with inlays of engraved reindeer horn in stylized decoration
Signed.
Length: 30 cm
Width: 19 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Slutar om 4 timmar 17 minuter
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Slutar om 4 timmar 17 minuter
Slutar om 4 timmar 19 minuter