Auktioner Skulpturer & Konsthantverk Thore Sunna Naphie Sameslöjd 1900-tal

Bilder Thore Sunna Naphie Sameslöjd 1900-tal

Thore Sunna Naphie Sameslöjd 1900-tal

4600 SEK

Värdering: 3 500 SEK

Thore Sunna född 1942, Årosjokk.
Mjölkstäva tillverkad av björk med inlägg av graverat renhorn i stiliserad dekor
Signerad.

Längd: 30 cm
Bredd: 19 cm

Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Tore Sunna Naphie Sami craft from the 20th century
Thore Sunna born 1942, Årosjokk.
Milk jug made of birch with inlays of engraved reindeer horn in stylized decoration
Signed.

Length: 30 cm
Width: 19 cm

Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.

SKÅLFAT, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal

Värdering: 400

Bud: 200 SEK

Slutar om 4 timmar 17 minuter

VERNER PANTON, pläd, alpacka, Verpan, nutida

Värdering: 800

Bud: 700 SEK

Slutar om 4 timmar 17 minuter

SNURRSTOL, 2000-tal

Värdering: 400

Bud: 0 SEK

Slutar om 4 timmar 19 minuter

GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm

Värdering: 1 800

Bud: 200 SEK

Slutar om 4 timmar 19 minuter