Bilder Halvhornskniv 1900-tal
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 20 cm
Längd kniv: 18,5 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Half horn knife from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 20 cm
Knife length: 18.5 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Värdering: 400 SEK
Högsta bud:Bud: 200 SEK
Slutar om 7 timmar 4 minuter
Värdering: 800 SEK
Högsta bud:Bud: 700 SEK
Slutar om 7 timmar 5 minuter
Slutar om 7 timmar 6 minuter