Auktioner Övrigt Reseikon Ryssland 1800-tal

Bilder Reseikon Ryssland 1800-tal

Reseikon Ryssland 1800-tal

2400 SEK

Värdering: 1 500 SEK

Ikon tillverkad av mässing, emaljerad dekor samt handmålad dekor föreställande religiösa scener.
Troligtvis tillverkad under 1800-talet.

Höjd & bredd hopfälld: 8 x 7 cm
Bredd utfälld: 14,5 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage & märken, Inga övriga anmärkningar.

Travel icon Russia from the 19th century
Icon made of brass, enamelled decor and hand-painted decor representing religious scenes.
Probably made in the 19th century.

Height & width folded: 8 x 7 cm
Width unfolded: 14.5 cm

Condition report: Age-based wear & marks, No other remarks.

Herrarmbandsur, Lemania, Tg 195 "Tre Kronor", 1950-tal

Värdering: 20 000

Bud: 36 000 SEK

Dalarna

Slutar om 9 timmar 43 minuter

Allmogering i silver, Gustaf Graumann, Falun, 1873

Värdering: 1 000

Bud: 500 SEK

Dalarna

Slutar om 9 timmar 43 minuter

Kniv med slida, Anders Sunna

Värdering: 3 000

Bud: 1 900 SEK

Dalarna

Slutar om 9 timmar 43 minuter

Bok, "Skånska Resa", Carl von Linné, författad 1749, tryckt 1751

Värdering: 3 000

Bud: 2 100 SEK

Dalarna

Slutar om 9 timmar 43 minuter