Auktioner Skulpturer & Konsthantverk Svante Larsson "Gehäng" 1988

Bilder Svante Larsson "Gehäng" 1988

Svante Larsson "Gehäng" 1988

7200 SEK

Värdering: 10 000 SEK

Lappträsk.
Gehäng bestående av Halvhornskniv, Nålhus & Sked.
Tillverkade av läder & rikligt graverat renhorn i stiliserad dekor.
Signerade med monogram & bomärke.
Sked daterad: 1988

Längd sked: 11,5 cm
Längd halvhornskniv inklusive slida: 18 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Skedpung troligtvis ej tillverkad av nämnd slöjdare, Inga övriga anmärkningar.

Svante Larsson "Gehäng" 1988
Lappträsk.
Pendant consisting of half-horn knife, needle house & spoon.
Made of leather & richly engraved reindeer horn in stylized decor.
Signed with monogram & house mark.
Spoon dated: 1988

Length of spoon: 11.5 cm
Length of half-horn knife including sheath: 18 cm

Condition report: Minor age-based wear, Spoon bag probably not made by the mentioned craftsman, No other remarks.

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad

Värdering: 5 000

Bud: 3 400 SEK

Slutar om 1 timme 28 minuter

Kökssoffa

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 1 timme 28 minuter

Stolar, 1 par, svarta, trä

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 1 timme 28 minuter

Kontorsstol, Kinnarps

Värdering: -

Bud: 0 SEK

Slutar om 1 timme 28 minuter